WSKAZÓWKI DO ĆWICZEŃ PROJEKTOWYCH KOLEJE
TRAMWAJE
DROGI
LINKI Z BRANŻY ![]() Serwer Miłośników Transportu Szynowego ZTM Warszawa CNTK Warszawa
|
WARUNKI TECHNICZNE PROJEKTOWANIA
Warunki projektowania nowych dróg i modernizowania istniejących określa rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej (D.U. Nr 43/1999)
Maksymalne pochylenia niwelety jezdni [%]
Na drogach przebudowywanych lub remontowanych o prędkości projekowej mniejszej lub równej 100 km/h dopuszcza się zwiększenie pochylenia o 1%. Minimalne pochylenie niwelety jezdni przyjmuje się równe 0,3%. Możliwe jest zastosowanie mniejszych pochyleń w terenie zabudowanym, bagiennym, zalesionym, płaskim lub na gruntach o dużej przepuszczalności. Pochylenie ukośne jezdni powinno mieścić się w granicach 0,7-12%. W trudnych warunkach dopuszcza się na drogach klasy L i D większe pochylenia ukośne.
Minimalne promienie łuków pionowych na drodze jednojezdniowej (z zachowaniem warunków widoczności)
W sprzyjających warunkach terenowych należy dążyć do zapewnienia kompozycji przestrzennej elementów geometrycznych drogi, m.in. nie przekraczając 5% pochylenia poprzecznego jezdni na terenie bez zabudowy.
W kwestiach nie objętych Rozporządzeniem... można stosować zalecenia Wytycznych projektowania dróg III, IV i V klasy technicznej. GDDP 1995 Przy projektowaniu niwelety drogi zaleca się:
W celu uzyskania płynnego kształtu niwelety zaleca się, aby odległości między wierzchołkami łuków w przekroju podłużnym nie były krótsze niż:
Zaleca się, by długości odcinków o pochyleniu podłużnym większym od 2/3 największego dopuszczalnego pochylenia niwelety nie przekraczały wartości:
Idź do rozdziału: warunki techniczne - profil podłużny - łuki pionowe - przykład - źródła PROFIL PODŁUŻNY
Krok po kroku
Idź do rozdziału: warunki techniczne - profil podłużny - łuki pionowe - przykład - źródła ŁUKI PIONOWE
Do wyokrąglenia załomów niwelety stosuje się łuki pionowe jako parabole drugiego stopnia lub łuki kołowe. Podstawowe parametry łuku pionowego można wyliczyć wg poniższych wzorów.
Zasady doboru wielkości promienia łuku pionowego
Zasady określania wartości kąta załomu niwelety omega Zasady obliczania rzędnych łuku pionowego Zasady określania położenia najniższego lub najwyższego punktu na łuku pionowym Zasady opisywania rzędnych niwelety w obrębie łuków pionowych
Idź do rozdziału: warunki techniczne - profil podłużny - łuki pionowe - przykład - źródła PRZYKŁAD
Przykładowy fragment profilu podłużnego [tutaj]
Idź do rozdziału: warunki techniczne - profil podłużny - łuki pionowe - przykład - źródła LITERATURA ŹRÓDŁOWA
Idź do rozdziału: warunki techniczne - profil podłużny - łuki pionowe - przykład - źródła
UWAGI
Przykłady rozwiązań projektowych można znajeźć
Idź do rozdziału: warunki techniczne - profil podłużny - łuki pionowe - przykład - źródła |
Copyright
© 2003 Żurawski Stanisław All rights reserved |